Jdi na obsah Jdi na menu
 


2. 3. 2018

Vrbno nad Lesy - nejzadluženější obec v ČR???

V neděli 18. února 2018 uvedla Česká televize ve svém pořadu "168 hodin" příspěvek natočený v naší obci v pátek 16. února, ve kterém se uvádí, že naše obec je nejzadluženější obcí v ČR. Údajně je zde téměř 70% obyvatel starších 15-ti let postiženo exekucí. Ze 168 obyvatel starších 15-ti let, má 114 lidí exekuci - a to ne jednu. Dokonce prý dva občané mají více než 30 exekucí. Sedm lidí z deseti má exekuci? To jsou údaje kterým se dá jen těžko uvěřit.

Pravda, žije zde několik občanů, kteří patří k těm takzvaným "nepřizpůsobivým" a že mají exekuce je všeobecně známo, ale 70% ??? To znamená, že, že řada lidí, do kterých by to člověk neřekl, má exekuci. Jaká je asi příčina, že tolik lidí a zrovna v naší obci ???

V souvislosti s tím, se mi vrátila jedna vzpomínka na příhodu, která se udála před několika léty. Na návsi se zastavili dva starší občané a porozhlíželi se po naší obci. Paní nás oslovila s tím, že zde před léty žila a nyní žije v Německu. Ptala se manželky, která je rodačka z Vrbna, na několik lidí, jestli jsou ještě na živu a kde případně bydlí a v její řeči byla znát určitá nostalgie. To její manžel byl mnohem přímější a pragmatičtější. Téměř nás urazil, když prohlásil, že to u nás vypadá, jako když zde právě skončila 2. světová válka. Pak jsme si ale pro sebe řekli, že vlastně má pravdu. Naše obec vypadá opravdu nevábně. To, že každý dům zrovna nezáří novotou, to se dá pochopit, zdejší lidé prostě nemají prostředky na opravu a jak se říká "chudoba cti netratí".   Něco jiného je ovšem pohodlnost a lenost. Bez té by i kolem starého domu mohlo být uklizeno, zameteno a odstraněn divoce rostoucí plevel. Svůj díl na stavu obce má jistě i její vedení. Tak například budova bývalé školy stojící uprostřed obce rozhodně obec nekrášlí. Opadaná omítka, velká díra ve střeše, kterou zatéká a dál se tak devastuje vnitřek budovy. Nově vybudované chodníky za nemalé prostředky, zvolna zarůstají a prorůstají plevelem. A takových příkladů by se našlo víc. Vím, že obec nemá "páky" na to aby komukoliv poroučela a nutila ho do úklidu a pod. Ale rozhodně může dbát na to, aby si někdo nedělal skládku nebo vrakoviště na obecním prostranství. Určitě by stálo za to jednat s místními podnikateli a z dalšími právnickými osobami, které podnikají nebo vlastní objekt v katastru obcí a pokusit se najít řešení k odstranění nepořádku hyzdícím naší obec. Mám na mysli zejména místní faru, okolí kostela, místní hřbitov, nádraží ČD, místní hospodu, bývalou silážní jámu při vjezdu do obce směrem od Panenského Týnce a pod.

Toto vše je možná jedna z hlavních příčin proč právě ve Vrbně je tolik lidí postižených exekucí. Odpověď je na bíledni, do obce s vizáží jakou má Vrbno, se kromě tzv. "nepřizpůsobivých" asi moc lidí nepohrne. A ti kteří zde již žijí delší dobu, ti si jaksi "zvyknou" a už jim to ani nepřijde.

Zamysleme se tedy na tím co udělat, abychom si "nezvykali" na nepořádek. Zamysleme se nad tím co udělat, aby se celkový pohled na naší obec zlepšil, abychom okolím nebyli vnímáni jako obec "Kde nedávno skončila 2. světová válka" a jako "Obec s největším počtem obyvatel postižených exekucí".